Renfrewshire Council

2017 Local Government Election Results

This page contains the results of the 2017 Local Government Elections which were announced on 5 May.

Ward 1
Renfrew North and Braehead (4 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes

Elected at stage number

Bill Brown

Scottish Labour Party

1,104 1

Lisa-Marie Hughes

Scottish National Party

832 6

Peter Morton

Independent

153 

Alexander Murrin

Scottish Labour Party

645 

Nathalie Rosset

Scottish Green Party

145 

John Shaw

Scottish National Party (SNP)

1,335 1

Ross Stalker

Scottish Liberal Democrats

123 

Jane Strang

Scottish Conservative and Unionist

1,084 2

Ballot papers rejected:

137

Total votes cast:

 5,558


The four elected councillors are: Bill Brown (Scottish Labour Party), Lisa-Marie Hughes (Scottish National Party), John Shaw (Scottish National Party) and Jane Strang (Scottish Conservative and Unionist).

Ward 2
Renfrew South and Gallowhill (3 councillors)
 

Candidate

Party

1st preference votes

 Elected at stage number

Graham Francis Batin

Scottish Green Party

114 

Margaret Devine

Scottish Labour Party

616 

Mark Dougan

Scottish Conservative and Unionist

725 

Edward Grady

Scottish Labour Party

7085

Cathy McEwan

Scottish National Party (SNP)

1,0791

Richard Neville

Scottish Trade Unionist and Socialist Coalition

48 

Jim Paterson

Scottish National Party (SNP)

7097

Ballot papers rejected:

106

Total votes cast:

4,105


The three elected councillors are: Edward Grady (Scottish Labour Party), Cathy McEwan (Scottish National Party) and Jim Paterson (Scottish National Party).

Ward 3
Paisley Northeast and Ralston  (3 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes 

Elected at stage number 

Jennifer Marion Adam-McGregor

Scottish National Party (SNP)

8749

Lindsay Brown

Scottish Socialist Party

44 

Catriona Campbell

Scottish Liberal Democrats

562 

Billy Carlin

Independent

50 

John Clark

Scottish National Party (SNP)

862 

Neill Graham

Scottish Conservative and Unionist

1,0916

Duncan MacIntosh

Scottish Green Party

170 

Jim Sharkey

Scottish Labour Party

8356

Maureen Sharkey

Scottish Labour Party

316 

Ballot papers rejected:

86

Total votes cast:

4890


The three elected councillors are: Jennifer Marion Adam-McGregor (Scottish National Party), Neill Graham (Scottish Conservative and Unionist) and Jim Sharkey (Scottish Labour Party).

Ward 4
Paisley Northwest (4 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes 

Elected at stage number 

Jack Clark

Scottish Liberal Democrats

123 

Beth Douglas

Scottish Green Party

188 

Andy Doyle

 211 

Karen Kennedy

Scottish Labour Party

8508

Kenny MacLaren

Scottish National Party (SNP)

1,3031

Mags MacLaren

Scottish National Party (SNP)

8112

John McIntyre

Scottish Conservative and Unionist

65710

John Goudie McIntyre

Independent

185 

Sandra Williams

Scottish Socialist Party

42 

Tommy Williams

Scottish Labour Party

493 

Ballot papers rejected:

126

Total votes cast:

4,989


The four elected councillors are: Karen Kennedy (Scottish Labour Party), Kenny MacLaren (Scottish National Party), Mags MacLaren (Scottish National Party) and John McIntyre (Scottish Conservative and Unionist).

Ward 5
Paisley East and Central (3 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes 

Elected at stage number 

Samantha Allan

Scottish Liberal Democrats

105 

John Cameron

Scottish Conservative and Unionist

638 

Carolann Davidson

Scottish Labour Party

8215

Stuart Alexander McAusland

Scottish Labour Party

411 

John McNaughtan

Scottish National Party (SNP)

1,0071

Will Mylet

Scottish National Party (SNP)

6087

Daniel Alexander Speirs

Scottish Green Party

208 

Ballot papers rejected:

87

Total votes cast:

3,885
    


The three elected councillors are: Carolann Davidson (Scottish Labour Party), John McNaughtan (Scottish National Party) and Will Mylet (Scottish National Party).

Ward 6
Paisley Southeast  (3 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes

Elected at stage number

Eddie Devine

Scottish Labour Party

1,0095

Sheila Fulton

Scottish Conservative and Unionist

695 

Paul Mack

Independent

6489

Marie McGurk

Scottish National Party (SNP)

1,0477

Emma Louise McShane

Scottish Green Party

156 

John Miller

Scottish Socialist Party

14 

Ben Smith

Scottish Labour Party

250 

Janette Swanson

Scottish National Party (SNP)

664 

Michael Thomas Wilson

Scottish Liberal Democrats

114 

Ballot papers rejected:

92

Total votes cast:

4,689


The three elected councillors are: Eddie Devine (Scottish Labour Party), Paul Mack (Independent) and Marie McGurk (Scottish National Party).

Ward 7
Paisley Southwest (4 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes

Elected at stage number

Stephen Burns

Scottish National Party (SNP)

7246

Lorraine Cameron

Scottish National Party (SNP)

9725

James Halpin

Scottish Conservative and Unionist

751 

Sean McEvoy Lafferty

Scottish Green Party

157 

Eileen McCartin

Scottish Liberal Democrats

9933

Brian McGuire

Scottish National Party (SNP)

560 

Kevin Montgomery

Scottish Labour Party

1,4571

Ballot papers rejected:

103

Total votes cast:

5,717


The four elected councillors are: Stephen Burns (Scottish National Party), Lorraine Cameron (Scottish National Party), Eileen McCartin (Scottish Liberal Democrats) and Kevin Montgomery (Scottish Labour Party).

Ward 8
Johnstone South and Elderslie (4 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes

Elected at stage number

John Caldwell

 495 

Jacqueline Cameron

Scottish National Party (SNP)

1,3921

John Hood

Scottish Labour Party

1,4481

Alistair Mackay

Scottish Conservative and Unionist

9625

Andy Steel

Scottish National Party (SNP)

6447

Megan Tait

Scottish Green Party

153 

Thomas Dempster Wallace

Scottish Labour Party

444 

Ballot papers rejected:

167

Total votes cast:

5,705


The four elected councillors are: Jacqueline Cameron (Scottish National Party), John Hood (Scottish Labour Party), Alistair MacKay (Scottish Conservative and Unionist) and Andy Steel (Scottish National Party).

Ward 9
Johnstone North, Kilbarchan, Howwood and Lochwinnoch (4 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes

Elected at stage number

Sarah Elizabeth Anderson

Scottish Green Party

259 

Derek Bibby

Scottish Labour Party

1,2044

Bill Binks

Scottish Conservative and Unionist

1,0629

Andy Doig

Independent

8909

William Duff

Scottish Liberal Democrats

82 

Christopher Gilmour

Scottish Labour Party

613 

Geoffrey Richard Knowles

Scottish Socialist Party

25 

Cheryl O'Brien

UKIP

32 

Emma Rodden

Scottish National Party (SNP)

1,0997

Graeme Ramsey Stockton

Scottish National Party (SNP)

829 

Ballot papers rejected:

143

Total votes cast:

6,238


The four elected councillors are: Derek Bibby (Scottish Labour Party), Bill Binks (Scottish Conservative and Unionist), Andy Doig (Independent) and Emma Rodden (Scottish National Party).

Ward 10
Houston, Crosslee and Linwood  (4 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes

Elected at stage number

Audrey Doig

Scottish National Party (SNP)

12041

Alison Jean Dowling

Scottish Labour Party

7866

Allan Heron

Scottish Liberal Democrats

162 

Robert Innes

Scottish National Party (SNP)

774 

Scott Kerr

Scottish Conservative and Unionist

15741

James Sheridan

Scottish Labour Party

9356

Helen Lorraine Speirs

Scottish Green Party

195 

Ballot papers rejected:

112

Total votes cast:

5742


The four elected councillors are: Audrey Doig (Scottish National Party), Alison Jean Dowling (Scottish Labour Party), Scott Kerr (Scottish Conservative and Unionist) and James Sheridan (Scottish Labour Party).

Ward 11
Bishopton, Bridge of Weir and Langbank (3 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes

Elected at stage number

Natalie Don

Scottish National Party (SNP)

17831

Elliot Alexander Harrison

Scottish Liberal Democrats

212 

Ellen Höfer-Franz

Scottish Green Party

170 

James MacLaren

Scottish Conservative and Unionist

25521

Colin McCulloch

Scottish Labour Party

8964

Ballot papers rejected:

44

Total votes cast:

5657


The three elected councillors are: Natalie Don (Scottish National Party), James MacLaren (Scottish Conservative and Unionist) and Colin McCulloch (Scottish Labour Party).

Ward 12
Erskine and Inchinnan (4 councillors)

Candidate

Party

1st preference votes

Elected at stage number

Tom Begg

Scottish Conservative and Unionist

1,3331

John Boyd

Scottish Liberal Democrats

104 

Andy Cameron

Independent

687 

Michelle Campbell

Scottish National Party (SNP)

9148

Mairi Cranie

Scottish Green Party

115 

Jim Halfpenny

Scottish Trade Unionist and Socialist Coalition

41 

Jim Harte

Scottish Labour Party

9248

Sam Mullin

Scottish Labour Party

834 

Iain Nicolson

Scottish National Party (SNP)

1,4411

Ballot papers rejected:

136

Total votes cast:

6,529


The four elected councillors are:  Tom Begg (Scottish Conservative and Unionist), Michelle Campbell (Scottish National Party), Jim Harte (Scottish Labour Party) and Iain Nicolson (Scottish National Party).

Share this page: